menu-button-of-three-lines

מדריך בחירת צבע למיתוג עסקי

מותגים רבים מזוהים בעזרת צבעם: האדום של קוקה קולה, החום של UPS ,ל- IBM הצבע כחול, טיפאני בחרה בגוון כחול שונה, באורנג´ הצבע כתום, סלקום הצבע סגול.

לבחירת הצבע בתהליך מיתוג עסקי חשיבות רבה, הצרכן תופס במוחו את הצבע בחוד החנית ורק אחריו כל היתר: ריח, שם, צורה, מילים, צליל וכו´.

מדוע ניצב הצבע בשורה הראשונה ?

לצבע תכונה קולקטיבית, הוא זכיר קליט וממגנט ואינו תלוי במילים ושמות. אם עושים שימוש בצבע במיתוג עסקי, המוצר יעורר את תשומת הלב. הצבע מתקשר לתכונות, לרגשות ולמצבי רוח.

הצבע סופג משמעות ונתון להתנייה ולחיבור אסוסייטיבי. צבעים הפכו למאגר של אסוציאציות המוכרות לרבים.
הצבעים נוגעים הישר בליבנו. כבר משחר ילדותנו לימדו אותנו לפתח רגשות לצבעים. אם משתמשים בצבע למיתוג סביר להניח כי המוצר יקשר לצבע ולמשמעות וילווה את המוצר.

מבין התכונות שמביא איתו הצבע אין ספק כי הבולטת שבהן היא המשמעות הרגשית. צבע נוטה להשרות על הצופה אווירה רגשית. חיבור נכון בין המותג לצבע הנכון לא רק תמשוך את תשומת ליבו של הצופה אלא לא תשאיר אותו אדיש למותג או למוצר. יחד עם זאת יש והצבעים מעוררים בעני יחידים ובקבוצות בודדות אסוציאציות שליליות והם תלויי תרבות. המסקנה שיש להשתמש בצבע בתהליך מיתוג עסקי תוך מודעות לפוטנציאל העצום כאמצעי למיתוג, כמו לסיכונים.

נושאים קשורים:


מה משמעות הצבע בתהליך מיתוג עסקי ?

*על פי מחקרים שנעשו בעולם הפרסום בארה”ב:

הצבע הכחול במיתוג עסקי

 כחול נתפס כצבע מגניב , אמין, שאפשר לסמוך עליו, מקושר לים לשמים, מקרין עומק, יציבות, ביטחון, אינטליגנציה. עוזר לנפש, מרגיע, מאט את קצב חילוף החומרים. צבע פופולארי בקרב מוסדות פיננסיים.

הצבע האדום במיתוג עסקי

 האדום מפעיל את בלוטת יתרת המוח, צבע אנרגטי, פרובוקטיבי, סכנה, כוח, נחישות, תשוקה אהבה, אומץ. צבע בולט מאוד.

הצבע הירוק במיתוג עסקי

 ירוק משדר בריאות, הרמוניה וצמיחה, רעננות, רוגע, שלווה. לירוק תכונות של ריפוי ומשפר את הראיה. הירוק מקבל משמעויות שונות בגוונים השונים שלו לדוגמא ירוק עמוק משדר יוקרה ואילו ירוק בהיר משדר רוגע.

הצבע הצהוב במיתוג עסקי

 צהוב מזוהה עם השמש. לפיכך, הוא מזוהה עם אופטימיות, חמימות, שמחה, הנאה ומרץ, כבוד ונאמנות. גוונים מסוימים של צהוב מעוררים מחשבה ויצירתיות. העין מבחינה בגווני צהוב בהיר לפני כל צבע אחר, תכונה אשר מנוצלת היטב בשילוט בנקודות מכירה. יחד עם זאת שימוש מופרז בצהוב מעורר עצבנות.

הצבע הסגול במיתוג עסקי

 סגול נתפס כצבע מרגש, חושני, יצירתי, צעקני, ייחודי , תחכום, רוחניות, מסתוריות ואת משפחת המלוכה . צבע סגול לבנדר משדר נוסטלגיה, עדינות, מתיקות. צבע מועדף לשדר יצירתיות.

הצבע הורוד במיתוג עסקי

 ורוד בהיר נתפס כצבע רך, רומנטי, מתוק, ילדותי, עדין. ורוד כהה משדר אנרגיה, שמחה, שובבות, התרגשות, חושניות, חמימות, קלילות. צבע מומלץ למוצרים אופנתיים עבור נשים או בנות אך לא למוצרים יוקרתיים.

הצבע הכתום במיתוג עסקי

 הכתום משלב את האנרגיה שבצבע האדום ואת השמחה שיש בצבע הצהוב. צבע עליז מזוהה עם שפע, הצלחה, שמחה, כיף, חיוניות, חברותי, עסיסי, מעורר, בעל ניחוח מיוחד. הכתום מעלה את צריכת החמצן למוח. עובד טוב עם עסקי אוכל, מסעדות, עסקי בריאות ומכוני יופי.

הצבע החום באז´ במיתוג עסקי

 חום באז´ מעביר פשטות, עמידות ויציבות. צבע נאטרלי, רך ונעים. חום טרקוטה צבע ארצי חם, כפרי, מזמין בברכה. צבע מזוהה עם התעשייה המסורתית בשל היותו קרוה לצבע עפר.

הצבע השחור במיתוג עסקי

 שחור נתפס כצבע עוצמתי, אלגנטי, מסתורי, אמיץ, קלאסי, כבד, בסיסי, יוקרתי, קסום. עובד היטב עם מוצרים יקרים אך יכול להעביר גם רושם של מוצר כבד.

הצבע האפור פחם במיתוג עסקי

 אפור כהה נתפס כצבע עוצמתי, מקצועי, קלאסי, יקר, מתוחכם, יציב, שקול, נצחי
צבע כסף במיתוג עסקי : כסף נתפס כצבע קלאסי, קריר, יקר, בעל ערך, משויך לכסף ( ממון )

הצבע הלבן במיתוג עסקי

לבן מעביר פשטות, ניקיון, טוהר, מקושר לאור תמימות, בתוליות, בטיחות ניקיון. צבע לבן מבריק תופס את העין מיד. שימושי במוצרי תינוקות ובריאות.

כל הצבעים ניתנים לסיווג לפי שתי קטגוריות בסיסיות

חמים וקרים. צבעים חמים כמו אדום או צהוב המשדרים אנרגיה, מול צבעים קרים כמו כחול המשדרים יותר רוגע לפני בחירת צבעים שאל את עצמך חמש שאלות ?

תקשורת חזותית היא המומחיות שלנו
אבל התקשורת בין אישית
זה הקונספט שלנו

בוא נדבר!

האם הצבע מתאים לקהל היעד שלי ?

מין, גיל, תרבות ועוד משתנים דמוגראפיים. האם הצבע המרכזי שבחרתי ייחודי, הוא מבדל אותי מול המתחרים ? (אם אתה מותג קטן ובוחר להיות מזוהה עם צבע של מותג גדול זה עלול לעזור בהתחלה אך לטווח רחוק לחזק את המותג הגדול).

האם הצבע שבחרתי עומד בשורה אחת עם המסר שאני רוצה להעביר על המותג?

האם הוא צבע אופנתי, טרנדי או צבע שיאריך ימים? צבע טרנדי ואופנתי מזוהה עם קהל צעיר, האם הוא יפעל גם על הקהל המבוגר והשמרני שלי ?

האם הצבע שבחרתי הוא צבע פרקטי שניתן לשמר בו את האחידות?

לאחר שבחרתה צבע יש חשיבות רבה לשעתוק נכון של הצבע באמצעי המדיה השונים, לאחידות ולעקביות יש חשיבות רבה במיתוג.

מגמות צבע בעולם המיתוג העסקי לא פעם שמעתם בתהליך מיתוג לחברות ” אנחנו אוהבים את זה נקי “, במראה נקי הם מתכוונים שהם רוצים לשדר ” היי-טק ” עיצוב מינימליסטי המכיל שפע חללים ריקים, ומתבסס על צבע מרכזי אחד לגווניו השונים בשילוב טקסט אפור כהה או שחור. גם שמשתמשים בצבעים עזים עדיין ניתן לשמור על מראה נקי – רצוי למתן אותם באמצעות שחור/לבן/אפור במינון דומה.

איזה צבעים יתאימו לאתר האינטרנט שלי?

בעולמות הוירטואלים של היום אתם חשופים לגירויים חזותיים רבים, הזמן והסבלנות התקצר ובפניכם האופציה ל”זבזב”, לכן כשאתם עומדים מול אתר עמוס צבע, עמוס מלל לא ממוקד הזמן שהגולש יצפה באתר הוא מבחן ה-7 שניות בתת מודע מעבר לכך עוד 2 שניות הוא יעבור לאתר הבא.

סקר שנערך בארה”ב בשנת 2007 מדרג את הפופולאריות של צבעים בפרסומות:

  1. כחול
  2. אדום
  3. ירוק
  4. לבן
  5. ורוד
  6. סגול
  7. כתום
  8. צהוב

איך משלבים צבעים במיתוג עסקי?

השתמשו בצבע מוביל ובגוונים מאותה משפחה אשר יצרו הרמוניה מוצלחת. את ההשראה אני ממליץ לשאוב מחברת ADOBE אשר יצרה עבורנו מעבדה וירטואלית.KULERADOBE אשר ניתנת לשילוב ישירות לתוכנת אילוסטרטור. לחיצה על כל צבע מובילה לשילובי צבעים מרשימים, נסו.

אולי יעניין אתכם/ן גם....

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *